Fingolimod

Metody leczenia, nowe leki, leczenie niekonwencjonalne, lekarze, ośrodki zdrowia.

Moderator: Moderatorzy

Odp: Fingolimod

Postprzez Primosz » 17 cze 2011, 20:05

Swiezutka wiadomosc:

Nadzieja na przełom w terapii SM

Czy można naprawić szkody, jakie w centralnym układzie nerwowym chorych na stwardnienie rozsiane (SM) wyrządza proces chorobowy? Dotychczasowe terapie SM polegają na hamowaniu postępu niesprawności u pacjentów. Trwają jednak badania nad substancją, która może wspomagać naprawę uszkodzeń układu nerwowego. Obiecujące wyniki badań zaprezentowali 4 czerwca w Warszawie prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. dr hab. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UMŁ oraz dr Andrew Chan z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Ruhry, St. Joseph w Bochum w Niemczech.

Z kilku dostępnych na świecie terapii, z których standardowo stosuje się interferon, tylko jeden lek podawany jest doustnie. Środek zawierający fingolimod hamuje postęp SM; badania kliniczne wykazały jego wysoką skuteczność terapeutyczną.


Wiele nadziei uczeni wiążą z naprawczym działaniem leku. W pracach doświadczalnych potwierdzono jego wpływ nie tylko na proces zapalny, który zapoczątkowuje rozsiane zmiany w mózgu, ale i na ośrodkowy układ nerwowy.

Choć jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce, barierą dla jego upowszechnienia jest wysoka cena. Lek nie może zostać wpisany na listę refundacyjną, może być refundowany jedynie poprzez program terapeutyczny. O konieczności jego wdrożenia, jak również o planach kontynuacji międzynarodowego programu klinicznego z zastosowaniem fingolimodu mówiono podczas konferencji neurologicznej w Warszawie.

Jak wyjaśniał prof. dr hab. Krzysztof Selmaj, fingolimod zatrzymuje limfocyty w węzłach chłonnych i zmniejsza ilość operatywnych limfocytów, które z węzłów chłonnych docierają do mózgu.

Prezes PTN tłumaczył PAP, że fingolimod jest antagonistą receptora sfingozyny. Receptory te zostały odkryte ok. 10 lat temu i ciągle ich znaczenie biologiczne jest badane. Występują na różnych komórkach, również układu nerwowego, w tym na samych neuronach.

"Obserwacje prowadzone w leczeniu otwartym to kolejny etap po zakończeniu badań klinicznych. Lek obecnie jest badany w grupie 15 proc. pacjentów z odmianą SM, gdzie uważa się, że zapalenie odgrywa mniejszą rolę niż procesy degeneracyjne. Jeżeli ten lek rzeczywiście ma potencjał działania naprawczego, to w tej populacji pacjentów, powinien również wykazać skuteczność. (...) To więcej niż nadzieje, bo są już wyniki naukowe, ich potwierdzanie zajmie 2-3 lata, wyniki poznamy za 4 lata" - powiedział uczony.

Jak podkreślił dr Chan, leki, które do tej pory stosowano, nie powodowały wyleczenia, a terapia pozwalała zatrzymać postęp zmian i uszkodzeń. Ten środek jest pierwszym, który pozwala mieć nadzieję na coś więcej. Prowadzone są także badania dotyczące stosowania go w tych postaciach SM, gdzie do tej pory nie można było mówić w ogóle o żadnych terapiach.

Badania eksperymentalne oceniające naprawczy wpływ leku na układ nerwowy prowadzone na zwierzętach doświadczalnych. W modelach zwierzęcych wywołuje się chorobę bardzo podobną do SM, uczeni mogą izolować i badać komórki, które wytwarzają mielinę. Komórki można też hodować in vitro i oceniać ich aktywność. Wyniki potwierdziły sugestię, że ten lek działa na system komórek układu nerwowego.

Badania kliniczne z udziałem ludzi, polegają na ocenie atrofii (zaniku) mózgu, co pośrednio może potwierdzić protekcyjny wpływ terapii. W konsekwencji zapalenia komórki ulegają degeneracji. W badaniach prowadzonych na pacjentach z SM wykazano, że fingolimod wpływa na procesy chorobowe w centralnym układzie nerwowym, silnie hamując atrofię.
źródło :arrow: http://naukawpolsce.pap.pl/palio/html.r ... -155095388

--------------------
Jak zwykle,nie ma jeszcze wynikow a podniecaja sie rewolucyjnym dzialaniem naprawczym i nadzieja dla chorych.Ile to juz razy :| Czas pokaze...Pomine merytoryczne dziury itd. w artykule ;)
Verba volant, scripta manent
Avatar użytkownika
Primosz
Moderator
 
Posty: 596
Dołączył(a): 19 kwi 2010, 14:37
Lokalizacja: Polska B


Odp: Fingolimod

Postprzez hepulinka » 17 cze 2011, 21:41

Primosz napisał(a): Jak zwykle,nie ma jeszcze wynikow a podniecaja sie rewolucyjnym dzialaniem naprawczym i nadzieja dla chorych.Ile to juz razy :|


Całkowicie zgadzam się z tym stwierdzeniem...niestety.
hepulinka
 
Posty: 30
Dołączył(a): 23 lis 2010, 15:15
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Fingolimod

Postprzez nemika » 27 cze 2011, 21:15

beti1946 napisał(a):Witam,
od 4 lat jestem w klinicznych badaniach leku FTY720. I jest ze mna coraz gorzej. Żle chodzę, mam coraz słabsze ręce. Jak wchodziłam do programu EDS miałam na poziomie 3,5= 4,0. Teraz jest 6,5. Posunęło się bardzo.
zy jest na forum osoba, której lek ten też więcej zaszkodził niż pomógł?

beti, mój mężczyzna od ub. środy otrzymuje pochodną FTY.. w pt wizyta kontrolna i zobaczymy, co nam powiedzą :roll:
Avatar użytkownika
nemika
 
Posty: 72
Dołączył(a): 25 kwi 2011, 11:14
Lokalizacja: południe

Odp: Fingolimod

Postprzez Primosz » 12 lip 2011, 11:06

nemika,co powiedzieli :?:


Kolejny artykul o leku ale juz mi rece opadaja:

Pierwszą tabletkową terapię hamującą postęp stwardnienia rozsianego (SM) neurolodzy określają jako przełomową – zarówno z punktu widzenia pacjenta, który nie musi stosować regularnych iniekcji, jak i klinicystów, którzy obserwują dwukrotnie wyższą skuteczność w porównaniu z innymi stosowanymi współcześnie metodami leczenia, oraz uczonych, którzy w dalszych badaniach planują udowodnić, że lek, którego aktywną substancją jest fingolimod, ma wpływ na odbudowywanie zniszczonych struktur w mózgu.

O nadziejach i osiągnięciach związanych z zakrojonym na międzynarodową skalę programem klinicznym rozmawiali w czerwcu w Warszawie Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. dr hab. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz dr Andrew Chan z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Ruhry, ST. Joseph w Bochum w Niemczech.
[...]
„Do tej pory leki były stosowane tylko w formie iniekcji podskórnych, domięśniowych lub dożylnej – dość często powtarzanych. Fingolimod jest pierwszym doustnym lekiem, który działa dwa razy skuteczniej od standardowo stosowanego interferonu w zakresie hamowania postaci rzutowej i zwalniania tempa rozwoju choroby” – powiedział prof. dr hab. Selmaj podczas konferencji w Warszawie.

„Przełomem jest sposób podawania leku - doustnie, raz dziennie. Dla pacjenta jest to nie tylko wygoda stosowania, ale zdecydowana zmiana. Dotychczas wszystkie stosowane środki były podawane we wstrzyknięciu. Badania pokazują, że niemal połowa pacjentów, którzy w tej formie przyjmują leki przerywa leczenie przed upływem roku” – dodał dr Chan.
[...]
Na grupie pacjentów o takim właśnie, typowym przebiegu choroby przeprowadzono największy do tej pory projekt badań klinicznych. Uczestniczyło w nich ok. 5 tys. osób w wieku od 18 do 55 lat. Uczeni dowiedli wysoką skuteczność fingolimodu w terapii dorosłych pacjentów, niezależną od tego, po ilu latach od zdiagnozowania SM rozpoczęto podawanie leku.

„Skuteczność leku jest mierzona dwoma parametrami klinicznymi. Pierwszy to wpływ na częstość rzutów choroby, bo choroba przebiega w formie czasowych zaostrzeń i oceniamy w jaki sposób te zaostrzenia są hamowane. Po drugie mierzymy tempo wzrastania niesprawności. W obu tych parametrach fingolimod jest skuteczniejszy od innych leków. Czas między rzutami jest dwa razy dłuższy. Daje to do 60 proc. szans stabilizacji choroby czyli wyhamowania jej rozwoju” – tłumaczył prof. Selmaj.

W polskich aptekach fingolimod znalazł się pod koniec czerwca, do obrotu w UE został dopuszczony już w marcu. Lek jest jednak bardzo drogi, jak szacuje prof. Selmaj roczny koszt terapii wynosi ok. 80 tys. złotych. Leczenie zalecane jest dorosłym pacjentom, którym nie pomógł interferon. Obserwacje prowadzone przez ok. 3 lata pokazują, że w tym okresie lek działa. Profesor przewiduje, że terapia będzie miała charakter długotrwały, a pacjenci będą przyjmowali pigułki przez wiele lat. Trwają starania o włączenie leku w program terapeutyczny, a przez to – umożliwienie jego refundacji.
[...]
źródło :arrow: http://naukawpolsce.pap.pl/palio/html.r ... 2026993647

--------------------
Przytoczylem tylko fragmenty,zeby bylo przystepniej.Ostatnie zdanie w tym artykule odsyla do niedawno podanego i juz wiadomo,ze propaganda kwitnie :roll: Natomiast cena jest po prostu za***ista :evil: Ciekaw jestem,jakie bylyby efekty holistycznej terapii SM zaczetej tuz po diagnozie,poparte takim samym nakladem $.Podawanie leku ludziom,ktorym nie pomogl INF,to dopiero kryterium przy jego 30% pozytywnych reakcji :| Baaaardzo ciekawe,jak policzyli te 60%,bo statystyka bywa zabawna,jak sami pewnie wiecie.
Verba volant, scripta manent
Avatar użytkownika
Primosz
Moderator
 
Posty: 596
Dołączył(a): 19 kwi 2010, 14:37
Lokalizacja: Polska B

GILENYA (fingolimod) a MINISTER ZDROWIA

Postprzez bertb » 31 lip 2011, 15:24

Jesteście chorzy tak samo jak ja. Sami twardziele. Jedni oczywiście są w lepszej formie, a inni w gorszej. Ale wszyscy mają ten sam problem – brak leku. Dopiero od marca 2011 roku ukazała się GILENYA. To pierwszy lek, który „stosuje się w leczeniu osób dorosłych ze stwardnieniem rozsianym (SM) o dużej aktywności. Preparat Gilenya jest stosowany w rzutowo-remisyjnej postaci SM, kiedy u pacjenta występują napady choroby (rzuty) pomiędzy okresami ze zmniejszonym nasileniem objawów (remisjami). Preparat jest stosowany w przypadku braku odpowiedzi na leczenie beta-interferonem (inny rodzaj leku stosowany w SM) lub gdy choroba przebiega ciężko i szybko postępuje. Lek wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza” - jak podaje EMA (http://www.ema.europa.eu). Nie stać Cię na ten lek w pełnej cenie, a wprowadzenie leku do świadczeń gwarantowanych przez Ministerstwo Zdrowia będzie trwało w nieskończoność. Jeśli chcesz sprawę przyspieszyć, złóż wniosek o wprowadzenie już, teraz tego środa medycznego jako leku refundowanego. Wniosek, petycję napisz sam lub skorzystaj z tego, który zamieściłem pod adresem http://wadalbertb.wordpress.com/gilenya ... r-zdrowia/ - jako wzoru i wyślij do Ministerstwa Zdrowia: kancelaria@mz.gov.pl lub na inny adres.
bertb
 
Posty: 1
Dołączył(a): 31 lip 2011, 15:09

Odp: GILENYA (fingolimod) a MINISTER ZDROWIA

Postprzez hepulinka » 31 lip 2011, 15:39

Wysłać można, nie zaszkodzi.
Choć co do samej Gilenyi to opinie są bardzo różne i zastanawiam się czy faktycznie jest o co tak walczyć. Nie słyszałam o nikim komu przyniósł ten lek realną poprawe a o tych którym zaszkodził niestety częściej. Ja jestem, zrażona po intereferonie który mi zaszkodził. Pewnie ostatnio mam taki okres, że wszystko na NIE (choć jest to dość usprawiedliwione w mojej obecnej sytuacji) ale też obiektywnie nie ma wielkich powodów ku temu by być optymistycznie nastawionym do możliwości leczenia SM dostępnymi środkami. Wiem, ze zeszłam trochę z temu. Z góry przepraszam.
hepulinka
 
Posty: 30
Dołączył(a): 23 lis 2010, 15:15
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Fingolimod

Postprzez PiotrGoł » 31 lip 2011, 20:09

ja w odpowiedzi napisze, ze znam osobe, ktora uczestniczy w programie ONO (japonski Fingolinog) i od czasu rozpoczecia prawie rok temu nie miała rzutu (od poczatku dostaje prawdopodonie lek, sadzac po objawach po przyjeciu leku)

pozdrawiam
PiotrGoł
 
Posty: 99
Dołączył(a): 25 maja 2011, 12:54
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Fingolimod

Postprzez PiotrGoł » 02 lis 2011, 22:54

czesc wszystkim.

zeby byc sprawiedliwym i dodac troche poztywnej energii na tym forum musze powiedziec, ze zadzwoniła dzisiaj do mnie wyzej wymieniona kolezanka. radosnym goslem opowiedziała, ze zrobione przez nia na wlasna reke badanie MRI (w Lodzi lekarz tylko interweniuje jak poleci morfologia) wykazalo, ze jest zmiejszona liczba ognisk, a to co sa sie zmiejszyly :D to wszystko kosztem troche spadku odpornosci i ona tez ma lepsze i gorsze dni :)
PiotrGoł
 
Posty: 99
Dołączył(a): 25 maja 2011, 12:54
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Fingolimod

Postprzez PiotrGoł » 29 lut 2012, 18:40

http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Pro ... 955,6.html

Przedstawiciel firmy Novartis potwierdził, że we wtorek (14 lutego) został złożony do konsultacji w Ministerstwie Zdrowia projekt programu lekowego leczenia stwardnienia rozsianego (SM) fingolimodem (gilenya).

Novartis złożył projekt programu, mimo iż prace nad rozpatrywaniem wniosków firm farmaceutycznych o objęcie refundacją poszczególnych leków utrudnia brak rozporządzeń wykonawczych do ustawy refundacyjnej, określających m.in. wzór wniosku, minimalne wymagania HTA i opłaty za złożenie wniosku.

Projekt programu terapeutycznego leczenia SM fingolimodem już raz trafił do resortu zdrowia, złożony przez konsultanta krajowego w czerwcu 2011 r., nie został jednak wówczas rozpatrzony.

W 2010 r. Komitet Doradczy Amerykańskiej Agencji do Spraw Żywności i Leków (FDA) zarekomendował rejestrację fingolimodu do leczenia pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego. Kilka miesięcy później, na początku 2011 r., Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dotyczącą stosowania terapii fingolimodem jako leczenia modyfikującego przebieg choroby u pacjentów z wysoce aktywną rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (SM) utrzymującą się pomimo leczenia interferonem beta lub u pacjentów z szybko postępującą, ciężką, rzutowo-remisyjną postacią tej choroby.

jednak jak rozmawialem z pracownikiem PTSR, zeby uzyskac pozytywna ocene AOTM odnosnie innych lekow niz zatwierdzonych interferonow jest bardzo trudne... interesujace to jest dla mnie...
PiotrGoł
 
Posty: 99
Dołączył(a): 25 maja 2011, 12:54
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Fingolimod

Postprzez Justin » 15 mar 2012, 22:27

Witam, mój mąż stosuje fingolimod ok 3 lat, póki co(odpukać) nie miał rzutu, wiadomo ma lepsze i gorsze dni, ale do szpitala w tym czasie nie trafił
Justin
 
Posty: 1
Dołączył(a): 15 mar 2012, 21:58

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Leczenie

Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron
Biegusy | SM Głogów | Cyfron | Antymail