Renta

Sytuacja prawna chorych na SM, sprawy urzędowe.

Moderator: Moderatorzy

Renta

Postprzez magda » 21 kwi 2011, 15:23

Witam!
Mam pytania dotyczące tego jak wygląda kwestia renty chorobowej przy SM? W ogóle się w tym temacie nie orientuje. Czy warta zabiegać o taka rentę? Jak starać się o taką rent? Czy posiadanie renty nie zamyka nam pewnych możliwość?
Czy może ktoś z obecnych na forum już taką rentę ma?
Mam 24 lata, choruje od 1,5 roku. Nie wiem czy nie robię błędu zaniedbując tą kwestie. Poradźcie.
magda

Odp: Renta

Postprzez Primosz » 21 kwi 2011, 17:27

Czesc!Zabilas mi cwieka ta 'renta chorobowa' ;)
Trzeba spelnic kilka warunkow.Wazna jest data postawienia diagnozy,bo wlasnie od tego dnia liczy sie powstanie ewentualnej niezdolnosci do pracy (to wlasnie z tego tytulu jest renta,a nie z samego faktu choroby-to roznica) i tzw. okres skladkowy.Diagnoze mialas majac 22lata,wiec renta socjalna odpada.Chyba,ze jeszcze studiowalas wtedy.
Np. tutaj mozesz poczytac wiecej:
- http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
- http://www.polskatimes.pl/tygodnik50/11 ... material_1 .

magda napisał(a):Czy warta zabiegać o taka rentę? Jak starać się o taką rent? Czy posiadanie renty nie zamyka nam pewnych możliwość?
Wszystko zalezy od stanu zdrowia i 'okolicznosci zyciowych'.Posiadanie renty socjalnej moze stwarzac problemy podczas checi podjecia pracy (malutko mozna 'dorobic' do niej) ale zawsze mozna zawiesic rente w razie korzystnej oferty pracy.ZUS chetnie wstrzyma wyplate swiadczenia ;) Nie wiem,jak jest pozniej w razie koniecznosci odzyskania prawa do renty,bo wtedy moga robic problemy :|
Verba volant, scripta manent
Primosz
Moderator

Powrót do Prawo