Fakty i mity na temat SM

Ogólne rozmowy o chorobie.
Awatar użytkownika
Primosz
Moderator

Fakty i mity na temat SM

Post autor: Primosz » 03 sie 2011, 10:02

Ze stwardnieniem rozsianym wiąże się wiele nieporozumień. Sama nazwa choroby kojarzy się z trwałym kalectwem i wizją poruszania się na wózku inwalidzkim. Prawda jest jednak taka, że SM jest chorobą możliwą do opanowania, a wiele osób z SM żyje aktywnie, ciesząc się pełnią życia.
Oto kilka typowych, błędnych przekonań co do SM oraz informacji, które mogą być użyteczne oraz zwiększyć poczucie kontroli nad chorobą.

MIT: Na SM nie ma lekarstwa, więc jestem bezradny.
FAKTY: To prawda, że SM nie można wyleczyć, jednak istnieje obecnie wiele rodzajów terapii, które pozwalają lepiej kontrolować przebieg choroby oraz wpływać na jej objawy. Terapie stosowane w SM są znane jako terapie modyfikujące przebieg choroby (DMT). Ponadto istnieje wiele innych sposobów, aby pozostać zdrowym, optymistycznym i nie pozwolić SM na przejęcie kontroli nad naszym życiem. Podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, tysiące ludzi znalazło sposób na połączenie leków, diety, ćwiczeń i zmian w stylu życia tak, aby kontrolować swoją chorobę. Proste ćwiczenia, takie jak regularne spacery, pływanie czy jazda na rowerze w połączeniu z dietą bogatą w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, mogą wiele zdziałać. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat rzeczy, które możesz zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie.

MIT: Już nigdy nie będę zdolny do pracy oraz do wykonywania regularnych ćwiczeń.
FAKTY: Większość ludzi chorujących na stwardnienie rozsiane znajduje sposoby, aby nie pozwolić SM na przejęcie kontroli nad ich życiem. Większość z nich jest również zdolna robić rzeczy, które robili wcześniej i w pełni angażować się w typowe, codzienne czynności. Oczywiście SM objawia się inaczej u każdego chorego i może być nieprzewidywalne. Jeśli jednak jesteś osobą proaktywną, pozytywnie nastawioną do życia oraz zaangażowaną w walkę z chorobą, nie ma powodów by uważać, że SM nie da się opanować.

MIT: Prędzej czy później skończę na wózku inwalidzkim.
FAKTY: SM można leczyć. Istnieje dziś wiele terapii modyfikujących przebieg choroby, które spowalniają jej postęp i zmniejszają częstość nawrotów. Niektóre terapie opóźniają proces rozwoju niesprawności oraz zmniejszają ryzyko korzystania z wózka inwalidzkiego czy kul. Wczesne rozpoczęcie terapii oraz konsekwentne jej stosowanie są bardzo ważne. Należy pamiętać, że naukowcy cały czas pracują nad lekami, które pozwolą jeszcze łatwiej kontrolować przebieg choroby.

MIT: Wszystkie terapie na SM są takie same.
FAKTY: Istnieje wiele różnic pomiędzy poszczególnymi sposobami leczenia SM. Dobre jest to, że masz możliwość wyboru pomiędzy różnymi terapiami. Wraz z lekarzem możesz rozważyć wszystkie „za i przeciw” i wspólnie wybrać taki sposób leczenia, który przyniesie najlepsze efekty. Warto poczytać o różnych rodzajach terapii, a przede wszystkim skonsultować się ze swoim lekarzem.

MIT: Ponieważ SM rozwija się powoli, mogę przez jakiś czas wstrzymać się z leczeniem.
FAKTY: Eksperci są zgodni co do faktu, że jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii może znacznie wpłynąć na przebieg choroby. Badania pokazują, że niektóre zmiany wywołane przez SM są nieodwracalne i wczesne rozpoczęcie leczenia jest najlepszą metodą do spowolnienia procesu rozwoju choroby oraz do redukcji liczby rzutów . Tylko Ty i Twój lekarz możecie zdecydować kiedy zacząć terapię i którą z nich wybrać. Jednak badania pokazują, że im wcześniej zaczniesz, tym lepszego efektu możesz się spodziewać.

MIT: Jestem chory na SM więc moje dzieci również będą.
FAKTY: SM nie zostało sklasyfikowane, jako choroba dziedziczna, co oznacza, że Twoje dziecko niekoniecznie będzie chore. Jednakże istnieją badania, które pokazują, że dzieci, których rodzice chorowali na SM są bardziej narażone na zachorowanie. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, pielęgniarką czy opiekunem.

MIT: Wystąpienie rzutu oznacza, że leki które biorę nie działają.
FAKTY: SM jest nieprzewidywalne i u każdego przebieg choroby wygląda inaczej. Niektórzy ludzie mogą nie mieć rzutów, podczas gdy inni mogą je mieć bardzo często. Najlepszym sposobem na skuteczną kontrolę SM i ocenę, czy terapia jest skuteczna, jest regularne robienie badań, takich jak rezonans magnetyczny oraz rozmowa z lekarzem lub pielęgniarką.

MIT: SM jest chorobą śmiertelną.
FAKTY: Jeśli spojrzeć na statystyki, długość życia osób chorych na SM jest bardzo podobna to ogółu populacji. Tak naprawdę, chorujący na SM są, podobnie jak cała populacja, narażeni na takie choroby jak rak, choroby serca czy udar mózgu. Pacjenci z SM rzadko umierają z powodu SM. Oczywiście istnieją postaci SM, które rozwijają się bardzo szybko i mogą skrócić życie, ale są to przypadki bardzo rzadkie. Istnieją także powikłania choroby, jak infekcje czy depresja, które mogą stwarzać problemy, szczególnie gdy nie są leczone. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie z SM żyją długo pomimo choroby.

MIT: Przechodziłem infekcję, która na pewno wywołała u mnie SM.
FAKTY: Pomimo tego, że SM zostało odkryte ponad 150 lat temu, choroba ta wciąż w pewnych kwestiach pozostaje dla nas tajemnicą. Przyczyny zachorowania na SM nie są znane, jednak istnieje kilka czynników, które mogą odgrywać istotną rolę. Są to np. rasa, pochodzenie etniczne, uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Kobiety są bardziej podatne na zachorowanie, podobnie jak ludzie pochodzący z północnej Europy. Niektóre badania sugerują, że niektóre wirusy (świnki, opryszczki oraz ospy wietrznej) mogą przyczynić się do rozwoju SM, ale żadne badanie nie potwierdziło tej tezy.
:arrow: źródło
Verba volant, scripta manent

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Kontaktowanie:

Odp: Fakty i mity na temat SM

Post autor: Cypek » 03 sie 2011, 13:00

Dzięki za wstawkę. Niby wiem to wszystko, ale warto to przypominać od czasu do czasu :)
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

Awatar użytkownika
Elzbieta1

Post autor: Elzbieta1 » 03 sie 2011, 14:03

No własnie z tą chorobą w rodzinie.Moi rodzice są zdrowi a ja mam SM,mojej mamy brat też ma SM wiec jakies powiązania genetyczne( nie dziedziczne bo to różnica)chyba są.

Awatar użytkownika
Primosz
Moderator

Post autor: Primosz » 04 sie 2011, 08:59

Cypek pisze:warto to przypominać od czasu do czasu
No problemo :) Mysle,ze przyda sie tez nowym czytelnikom.
Elzbieta1 pisze:jakies powiązania genetyczne( nie dziedziczne bo to różnica)chyba są
Calkiem mozliwe.Chyba jakies sa ;)
Verba volant, scripta manent

Awatar użytkownika
mucha

Post autor: mucha » 18 sie 2011, 14:07

Nooo... wreszcie wszystkie potrzebne/uspokajające/wyjaśniające informacje w jednej pigułce (eemm...tzn. poście :D )
Również dziękuję temu kto tak się natrudził i to wszystko zebrał w jedną całość: dobra robota! :!:

A tak w temacie faktów i mitów...dzisiaj w Gazecie Wyborczej jest fajny artykuł o SM. Ma to być cały cykl...
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Elzbieta1

Post autor: Elzbieta1 » 18 sie 2011, 16:33

Tak czytałam. Jest tam wywiad przewodniczącego doradczej komisji medycznej PTSM neurologa prof Kotowicza. Wyjaśnia przyczyny sm, leczenie, zasady działania programu leczenia... to w kilku zdaniach obszerniejsza wypowiedź jest na temat objawów, badan wykrywających chorobę. W jutrzejszej "Gazecie wyborczej" będzie o pomocy dla chorych na SM.

Odpowiedz