Euromedic - zdrowy przekręt

Luźne tematy niekoniecznie związane z SM.
Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Posty: 609
Rejestracja: 16 kwie 2010, 10:40
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Euromedic - zdrowy przekręt

Post autor: Cypek » 25 lut 2014, 15:19

Swego czasu klinika "Euromedic" z Katowic zasłynęła w udrażnianiu żył szyjnych u chorych na SM. W gazecie Wprost jest artykuł pokazujący kulisy biznesu w tej klinice:
Jak dobrze zarobić na służbie zdrowia? Patent na to zastosowano w Katowicach. W 2011 r. powstał tam prywatny szpital EuroMedic. Na 2012 r. dostał bajeczny kontrakt ze śląskiego NFZ – ponad 40 mln zł. Podobny kontrakt z publicznych pieniędzy powtórzy się w następnym, 2013 r. Euro- Medic specjalizuje się w prostych i wysoko opłacanych przez NFZ procedurach medycznych, jak leczenie żylaków, zaćmy, prosta kardiochirurgia. Żadnej geriatrii, pediatrii, oddziału wewnętrznego, które biznesowo są mniej interesujące. Jak zdobywa się taki kontrakt?

"Wprost" jest w posiadaniu wyników kontroli CBA i wewnętrznej kontroli śląskiego NFZ. Były one przeprowadzane w 2012 i 2013 r. Są długim zapisem skrajnych patologii w wydawaniu publicznych pieniędzy. Być może, co ważniejsze – patologii groźnych dla życia pacjentów. Wśród osób odpowiedzialnych za zaniedbania CBA wskazuje Marcina Pakulskiego, którego w grudniu zeszłego roku minister Bartosz Arłukowicz postawił na czele Narodowego Funduszu Zdrowia dysponującego rocznie ponad 60 mld zł z publicznej kasy. Arłukowicza jeszcze we wrześniu 2013 r. informowano o aferze na Śląsku, ale chował głowę w piasek.
więcej: Zdrowy przekręt
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

Awatar użytkownika
Joanna
Posty: 76
Rejestracja: 03 maja 2010, 17:54

Odp: Euromedic - zdrowy przekręt

Post autor: Joanna » 25 lut 2014, 15:30

Ehhh,no to nieźle się porobiło :roll:
Jak to w Polsce...przekręt goni przekręt :evil:

Całe szczęście,że nie skorzystałam z usług Euromedicu....

Awatar użytkownika
Cypek
Administrator
Posty: 609
Rejestracja: 16 kwie 2010, 10:40
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Odp: Euromedic - zdrowy przekręt

Post autor: Cypek » 26 lut 2014, 11:14

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to utworzenie kliniki zbiegło się w czasie z nagłaśnianiem w Polsce teorii CCSVI i ludźmi chętnymi do udrażniania żył szyjnych jako "lekarstwo" na SM. Wygląda na to, że klinika od samego początku była nastawiona przede wszystkim na szybkie zarobienie dużych pieniędzy. Udrażnianie żył szyjnych przez chorych na SM do dzisiaj jest kontrowersyjne i nie ma 100% dowodów na słuszność takiego działania a w 2011r ta wiedza w temacie CCSVI była zdecydowanie mniejsza.
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne.

Odpowiedz